“Boh je bezmenný, pretože o ňom nemôže nikto nič povedať, ani pochopiť… Preto mlč a nehovor o Bohu, lebo keď o ňom hovoríš, klameš a hrešíš. Ak teda chceš byť bez hriechu a dokonalý, nehovor o Bohu. O Bohu nemáš ani nič chápať, pretože Boh je nad všetko chápanie. (…) Máš iba vyjsť z tvojej tvojskosti a rozplynúť sa v jeho jehosti.” – Majster Eckhart: Kázanie, Renovamini spiritu mentis vestrae

Viery v boha som sa nabažil dosť. Vyrastal som v kresťanskej rodine a chodil na kresťanskú školu. Úprimne som veril, úprimne som sa modlil a úprimne som sa boha bál. Išiel som až na koniec, tak ako len čistá detská duša vie zájsť. Hľadal som ho všade, chcel som ho vidieť všade a všetko ním vysvetľovať.

V skutočnosti som začal žiť, až keď som precitol a konečne si uvedomil, že tento boh je hluchý a slepý… a nakoniec, že boh hádam ani nie je. A teraz to už viem. Precítené a zažité. Nespochybňujem spiritualitu ako takú, ani nepopieram nejaký všadeprítomný princíp, ktorý tam (a tu) možno niekde je. Len už tento princíp neoddeľujem od seba samého, nepotrebujem viac na boha referovať, ani ho oslavovať, ani sa k nemu modliť. Len prežívať krásu tohto jedinečného sveta bez toho, aby som ju umenšoval tým, že jej budem prideľovať boží úmysel a odvodzovať ju od božieho stvorenia.

Vážim si život (aj neživot) vo všetkých jeho prejavoch, cítim jeho pulz, keď kráčam po zaprášenej poľnej ceste, alebo sa potím v letnej horúčave. Tak ako viem, milujem a snažím sa nemrhať časom na to, aby som o láske iba hovoril. Alebo sa k čomusi modlil, alebo čomusi ďakoval, alebo sa čohosi nebodaj bál. Ak je takýto Boh láskou, nie je najlepšou cestou k Bohu, ba čo viac – bytie Bohom, iba a jedine láska? A ak hovorenie o láske je mrhaním času, nie je vytváranie vlastných predstáv o bohu a odôvodňovanie ich svojou vierou ešte väčším mrhaním času a energie?

A kto v skutočnosti potrebuje veriť na lásku, keď jednoducho stačí len milovať?

2 thoughts on “Kráľovstvo Božie na dosah

  1. Yožo vraví:

    Vyrastal som v zmiešanej rodine – mama katolíčka, otec protestant, obidvaja vlažní vo viere, učili ma veriť vo “vyšší princíp”, ale nie v cirkvi a ich dogmy. Preto je mne veľmi blízke tvoje chápanie sveta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.