Veľmi dlho som veril, že existuje jediný zmysel života, a tým je byť šťastný. Veď prečo iné by sme mali znášať ťažkosti a bolesti nášho každodenného života, ak len nie preto, aby sme dosiahli šťastie?

A rozhodne nie som jediný, kto tomuto verí. Ak sa obzriete okolo seba, väčšina ľudí sa snaží hľadať svoje šťastie. To je dôvod, prečo si kupujeme haraburdy, ktoré nepotrebujeme, spávame s niekým, koho nemilujeme, a ťažko pracujeme, aby sme získali uznanie od ľudí, ktorých ani nemáme radi.

Prečo to všetko robíme? Popravde, presná príčina ma ani nezaujíma, nie som vedec. Všetko, čo viem, je to, že to má niečo spoločné s našou históriou, kultúrou, médiami, ekonomikou, psychológiou, politikou, či informačnou érou, v ktorej sa nachádzame. Zoznam týchto predpokladov je nekonečný, len si vyberte.

Sme, kým sme. Proste to skúsme prijať. Väčšina ľudí zbožňuje analyzovať, prečo nie sme šťastní a nežijeme naplnené životy. Ja sa nestarám o to PREČO. Viac ma zaujíma, AKO sa môžeme zmeniť.

Ešte relatívne nedávno som robil všetko preto, aby som sa cítil šťastný. Niečo si kúpite, s niekým začnete chodiť, získate dobre platenú prácu, alebo sa vyberiete na dovolenku. A podobne ako ja kedysi si možno myslíte, že vďaka tomu budete šťastní. Ale na konci dňa si ľahnete do postele a rozmýšľate, čo je ďalšia vec v poradí, ktorá vás urobí šťastnými.

Ale je to len fasáda, hoax, vymyslená historka o ľudskom živote. Mýlil sa teda Aristoteles, keď povedal: „Šťastie je zmyslom a cieľom ľudského života, jediným konečným účelom ľudskej existencie.“?

Ja si myslím, že na tento citát sa možno pozerať aj z iného uhla. Lebo z prvého pohľadu sa zdá, že šťastie je našim hlavným cieľom. A to je koniec koncov to, čo nám táto veta aj hovorí. Ale tu je háčik… Akým spôsobom dosiahneme šťastie?

Šťastie nie je cieľom samým o sebe, a preto to nie je niečo, čo možno dosiahnuť. Verím, že šťastie je len vedľajším produktom užitočnosti. Vždy, keď o tejto myšlienke hovorím svojimi priateľmi, kolegami, či členmi rodiny, ťažko sa mi hľadajú tie správne slová. Ale pokúsim sa to znova sformulovať aj pre vás.

Väčšina vecí, ktoré v živote robíme, sú iba naše aktivity a skúsenosti. Chodíme na dovolenky, do práce, na nákupy, vyraziť si večer s priateľmi, navečerať sa, či si kúpiť nové auto. A to sú spravidla veci, ktoré by nás mali robiť šťastnými. Ale nie sú to užitočné veci. Nič nové nevytvárame. Proste len konzumujeme, alebo niečo robíme. A aj to je v istom zmysle skvelé! Veď ja tiež rád chodím na dovolenky alebo ma občas baví chodiť nakupovať. Ale popravde to nie je to, čo môj život napĺňa zmyslom.

To, čo ma skutočne robí šťastným, je keď sa cítim užitočný. Keď vytvorím niečo, čo môžu používať iní ľudia. Ale taktiež keď vytvorím niečo, čo používam len ja sám.

Veľmi dlho mi pripadalo zložité vysvetliť tento koncept šťastia a užitočnosti. Ale keď som nedávno narazil na citát od Ralpha Walda Emersona, všetky body sa mi konečne pospájali. Emerson hovorí: „Zmyslom života nie je byť šťastný. Ale je ním vlastná užitočnosť, žiť ako čestný a súcitný človek, urobiť v tomto svete nejaký rozdiel a žiť dobre.“.

No zmysel tejto myšlienky som pochopil až vtedy, keď som si začal viac uvedomovať, čo robím so svojim životom. A hoci to pôsobí ako veľmi náročná téma, v skutočnosti je to veľmi prosté. Dá sa to zjednodušiť na túto otázku: To, čo robíš, prináša nejakú zmenu?

Urobil si vo svojom živote nejaké užitočné veci? Vôbec nejde o to, aby si zmenil či zachránil svet! Len ho urob o trošičku lepším než bol, kým si sa narodil. Môžem vám dať nejaké tipy na začiatok…

Pomôžte svojmu nadriadenému s niečím, čo nepatrí do vašich úloh. Vezmite svoju mamu do kúpeľov. vytvorte koláž z obrázkov pre vašu manželku. Napíšte článok o tom, čo vás naučil život. Pomôžte mamičke s kočíkom. Zavolajte priateľovi s otázkou, či pre neho môžete niečo urobiť. Pomôžte zveľadiť verejný park vo vašom meste. Naštartujte vlastný biznis a buďte milý k svojim zamestnancom.

Toto sú veci, ktoré baví robiť mňa, ale vy si kľudne vymyslite vlastné užitočné aktivity.

Ako vidíte, nemusí ísť o nič veľké. Ale ak každý deň urobíte jednu malú užitočnú vec, postupne to naplní váš dobrý život –  život, ktorý má váhu. Ak by som totiž nechcel zažiť jedinú vec, tak by to bolo vlastné uvedomenie na smrteľnej posteli, že môj život nezanechal v tomto svete žiadny odkaz.

Byť užitočný je životný postoj. A tak ako ktorýkoľvek iný postoj, aj tento začína rozhodnutím. Raz som sa zobudil s otázkou, čo v skutočnosti robím pre tento svet. A odpoveď bola, že nič. A v tej istý deň, som začal písať. Pre vás ostatných to však môže byť maľovanie, výroba produktov, pomoc seniorom, alebo čokoľvek iné, v čom sa cítite byť doma.

Len to celé neberte až príliš vážne, neprekomplikujte to! Iba proste urobte niečo užitočné. Hocičo!

 

Z anglického originálu: The Purpose Of Life Is Not Happiness: It’s Usefulness

Autor: Darius Foroux

Zdroj: medium.com

Voľný preklad: Rastislav Ďurove

 

Príďte sa pozrieť, čo Vám bráni v šťastí a životnom naplnení na workshop RODINNÉ KONŠTELÁCIE

Prihlásiť sa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.