Ak čítate tento článok, tak pravdepodobne o kryptomenách, blockchaine, či označení DeFi nič neviete… alebo dobre, možno ste niečo počuli o Bitcoine a možno si hovoríte, že je to pyramída alebo niečo také, čo ste kdesi zachytili… Ale moment! Na to všetko zabudnite… Ukážem vám, ako ma kedysi peniaze vôbec nebavili, a ako sa všetko zmenilo. Nenechajte sa odradiť novými pojmami, čítajte až do konca a potom…. potom je to už len na vás! 🙂

Takže bez ohľadu na to, čo ste o kryptomenách počuli (alebo skôr nepočuli), skúste na najbližších 10 minút od svojho názoru odstúpiť a akceptovať fakt, že trh s kryptomenami za posledných 5 rokov narástol desaťnásobne, alebo inými slovami, v tejto technológii je momentálne 10x viac peňazí ako vtedy… a zdá sa, že tento trend nielen že nekončí, ale že sme ešte iba na začiatku. Chcete vedieť viac o tomto rýchlo rastúcom trende vplyvu a bohatstva? Ak áno, tak vedzte, že vás od toho delí možno len pár hodín ochoty naučiť sa niečo nové, napríklad pochopiť základné princípy novej technológie, toku peňazí a ovládanie jednej appky v mobile. Takže teraz trochu toho technického úvodu, ale verím, že to dáte…

PowerPool je decentralizovanou aplikáciou, resp. samosprávnym protokolom z oblasti DeFi, teda Decentralizovaných Financií, ktoré pre svoje fungovanie využívajú technológiu blockchain. Narozdiel od klasického centralizovaného finančného sektoru, kde jeden veľký subjekt (spravidla banka) za úroky požičiava peniaze mnohým iným malým subjektov, oblasť DeFi je špecifická tým, že ktokoľvek, kto má akékoľvek množstvo voľných finančných prostriedkov, sa môže priamo a bez prostredníka spolupodieľať na poskytovaní peňažných zdrojov akémukoľvek záujemcovi za vopred definovaných podmienok. V skratke to znamená, že v DeFi sektore sa môže bez obmedzení každý každému stať veriteľom aj dlžníkom.

V súčasnosti sa oblasť DeFi sektora vyvinula (a stále sa veľmi rýchlo vyvíja) od prostého decentralizovaného požičiavania za úrok do mnohých iných foriem finančných služieb. Takouto novou formou sú aj služby sprostredkované počítačovým protokolom PowerPool, ktoré sa označujú ako „liquidity mining“, teda odmeňovanie poskytovateľov finančných zdrojov za spoluvytváranie likvidity tejto decentralizovanej služby v oblasti kryptoaktív. Inými slovami, aby boli rôzne kryptoaktíva medzi sebou ľahko a rýchlo zameniteľné, protokol vytvára akúsi pomyslenú nádrž, ktorá musí byť plná rôznych kryptoaktív a ich obchodných párov, a za poskytovanie zdrojov do tejto nádrže sú ich poskytovatelia primerane odmeňovaní.

PowerPool poskytuje viaceré možnosti zhodnotenia investícií ako aj pasívneho príjmu. Prvou a základnou možnosťou je jednoduchá kúpa navrhnutého indexu (inými slovami košíku) viacerých kryptoaktív z DeFi sektora, ktoré sú už samé o sebe zdrojom pasívneho príjmu, na ktorý má držiteľ tohto indexu nárok, a ktoré sa budú postupne vyplácať v čase (spôsob a frekvencia vyplácania ešte nie sú v protokole implementované). V tomto prvom prípade sa zhodnotenie investície teda má udiať v potenciálnom zhodnotení indexu ako celku v budúcnosti ako aj pasívnym príjmom plynúcim z kryptoaktív tvoriacich index. V súčasnosti sú takéto indexy dva a to PIPT (tvoria ho AAVE, SNX, COMP, MKR, YFI, wNXM, UNI a CVP, každý podielom 12,5%) a YETI (tvoria ho YFI, CREAM, PICKLE, SUSHI, AKRO, KP3R a CVP rôznymi podielmi).

Druhou nadstavbovou možnosťou príjmu je zúčastňovať sa svojím kúpeným indexom na poskytovaní likvidity pre protokol a nad rámec zhodnocovania svojej investície uvedeného v predchádzajúcom odseku ešte získavať odmenu v natívnom tokene protokolu CVP vo výške od cca 90% až po 200% ročne (rátané v USDC – pre nováčikov akoby v amerických dolároch) v závislosti od poolu, v ktorom sa likvidita poskytuje. Týchto poolov je na PowerPoole viac a líšia sa nielen mierou ročnej návratnosti investície (APY), ktorá momentálne závisí najmä od veľkosti objemu jednotlivých poolov, ale aj mierou rizika v prípade tzv. Impermanent Loss (IL), ktorá sa vyskytuje pri poskytovaní likvidity do poolov Uniswap a Balancer, a ktoré sú preto kompenzované vyššou mierou ročnej návratnosti.

Konzervatívnejšie pooly bez rizika IL sú PIPT a YETI s APY od 90% do 150%, kým rizikovejšie ale aj ziskovejšie sú pooly CVP/ETH UNI-V2, PIPT/ETH BPT a YETI/ETH BPT, kde sa miera ziskovosti pohybuje medzi 120% až 200% ročne. Netreba zabudnúť, že všetky tieto odmeny sú vyplácané v natívnom tokene CVP, ktorý je však voľne zameniteľný na kryptoburze za akýkoľvek iný token, napr. Bitcoin či Ethereum alebo stablecoiny (čo sú spravidla ekvivalenty doláru). Taktiež je dôležité spomenúť, že kvôli ochráneniu likvidity poolov náhlymi výbermi veľkého množstva prostriedkov sú odmeny získavané za poskytovanie likvidity (CVP EARNED) uvoľňované postupne s 10-týždenným oneskorením, avšak zodpovedajúca časť z nich sa dá vybrať hocikedy (CVP VESTED).

Treťou (ale zatiaľ neimplementovanou) nadstavbovou možnosťou príjmu je získavať podiel z vybraných poplatkov za používanie poolov likvidity v závislosti od veľkosti svojho indexového podielu. Jedinou podmienkou kvalifikovať sa aj pre tento druh príjmu je aktívne sa zúčastňovať rozhodovania komunity pri hlasovaní o návrhoch jej členov o smerovaní a budovaní protokolu. Tu je nutné dodať, že sa jedná o veľmi šikovne vymyslený trik, ako čo najviac zapojiť členov komunity do jej samosprávy a zveľaďovania, nakoľko podiel z týchto poplatkov v natívnom tokene CVP budú dostávať len aktívne hlasujúci členovia (hlasovať pritom stačí len ÁNO alebo NIE pre/proti návrhu). Taktiež stojí za zmienku, že hoci pasív plynúci z poplatkov za používanie poolov môže byť v súčasnosti ešte relatívne malý, v budúcnosti pri náraste objemu poolov sa bude jednať o prevažujúci a najlukratívnejší zdroj príjmu pre držiteľov indexov alebo natívneho tokenu CVP.

Týmto sa však možnosti PowerPool protokolu ešte zďaleka nekončia. Ako totiž napovedá jeho podnázov (Concentrated Voting Power, teda CVP), jeho hlavným zmyslom totiž má byť zoskupovanie hlasovacej sily vo vzťahu ku konkrétnemu kryptoaktívu tvoriacemu index a presadenie si spoločného odhlasovaného rozhodnutia PowerPool komunity na úrovni ekosystému daného kryptoaktíva. Tento mechanizmus vyššieho rozhodovania o podsystémoch sa označuje ako METAGOVERNANCE a predstavuje fenomenálny a prelomový prvok aktívnej demokracie na úrovni DeFi sektora ako aj spravovania záujmov komunít ako takých!

Ako príklad metagovernance si môžeme uviesť token COMP, ktorý sa nachádza v indexe PIPT. Predpokladajme, že komunita združená v projekte Compound.finance, ktorá sa spravuje prostredníctvom governance tokenu COMP, rozhoduje o znížení odmien z poskytovania likvidity do ich vlastného poolu. Nakoľko by sa tento úkon (ak by bol schválený) prejavil čiastočným znížením pasívneho príjmu aj držiteľov indexu PIPT, môžu sa títo zjednotiť pod spoločným rozhodnutím návrhu PowerPoolu a spoločnou naakumulovanou hlasovacou silou hlasovať proti návrhu Compound komunity o znížení odmien. Tento mechanizmus združovania hlasovacej sily pochopiteľne možno použiť na ktorýkoľvek token tvoriaci niektorý z indexov.

Podľa posledných informácií sa navyše v roku 2021 môžeme tešiť na ďalšie vylepšenia PowerPool protokolu. Za zmienku stoja najmä sfunkčnenie mechanizmu rozdeľovania príjmu z poplatkov na pooloch pre aktívnych držiteľov CVP, nové indexy s ďalšími mechanizmami odmeňovania, umožnenie zostavovania vlastných indexov, zavedenie dynamického vyvažovania podielov v indexe v závislosti od situácie na trhoch, hľadanie technických riešení pre čo najširšie zapojenie komunity do procesu rozhodovania o návrhoch komunity a mnohé ďalšie koncepčné a technické vylepšenia protokolu. Na základe analýzy súčasných trendov v DeFi sektore sa dá povedať, že princíp MetaGovernance, ktorý PowerPool zavádza, sa časom stane štandardom, a že sa dá očakávať, že práve táto nová funkcionalita indexových protokolov priláka ďalšie veľké investície do tejto oblasti. A to nás všetkých určite poteší 🙂

P.S. Úplní nováčikovia v oblasti blockchainu, kryptomien a DeFi sektora, ktorí by si chceli vyskúšať možnosti PowerPool protokolu, ale nevedia ako na to (t.j. kúpa kryptomien ako zdroja investície, založenie kryptopeňaženky, používanie MetaMasku, postupy pre používanie PowerPool protokolu a iné) sa prosím pridajte do tejto FB skupiny – PowerPool (CVP) SK/CZ – pripravím pre vás nejaký základný kryptoworkshop.

UPOZORNENIE: Tento článok má len informatívny charakter a nič v ňom sa nemá interpretovať ako finančná rada alebo návod na investovanie. Oblasť kryptomien je momentálne veľmi mladý a rýchlo rastúci segment a sú pre neho charakteristické veľké výkyvy cien kryptoaktív, postupujte preto mimoriadne opatrne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.